Geoblog.pl    minirtw    Podróże    mini RTW    Stonehenge południowego Pacyfiku

Stonehenge południowego Pacyfiku

Tonga
Tonga, Nuku‘alofa

Po dwóch dniach na wyspie wiedzieliśmy jedno- Agnieszka miała rację- tu można zanudzić się na śmierć. Nie wątpię, że inne archipelagi są bajecznie piękne, ale wydostać się na nie to nie lada sztuka: prom pływa tylko raz w tygodniu, a bilety lotnicze są bardzo drogie, tak więc chcąc, nie chcąc musieliśmy wytrzymać na miejscu. Proponowane atrakcje postanowiliśmy sobie „wydzielać” jedna na dzień by w ten sposób jakoś przetrwać cały tydzień.
Dziś hitem dnia miało być „Stonehenge południowego Pacyfiku”, czyli Ha’amonga. Na miejsce wybraliśmy się oczywiście autobusem. Gdy kazano nam wysiąść, mówiąc, że to tu, zwątpiłam: tylko trzy kamienie, dwa pionowo i na nich ułożony trzeci. No cóż, oczekiwałam czegoś bardziej spektakularnego.
Wieczorem wybraliśmy się natomiast na obowiązkowy dla każdego turysty „dinner show”, czyli tongijski tradycyjny bufet połączony z pokazem równie tradycyjnych tańców. Na miejsce zostaliśmy przywiezieni przez busa zbierającego pracowników z całej wyspy. Ku naszemu ogromnemu zdziwieniu, pomimo odpowiedniej pory, by całą imprezę zacząć, byliśmy sami. No nie licząc szalonej, wyjętej niczym z lat osiemdziesiątych Tongijki-Amerykanki, która jak się do nas przyczepiła, to nie odstępowała nas przez cały wieczór. Mija kwadrans, pół godziny, a my ciągle siedzimy sami. Jedzenia, na które tak liczyliśmy nie widać, show też nie… Rozpoczęło się z godzinnym poślizgiem. W ramach bufetu mieliśmy okazję spróbować miejscowej wariacji na temat skrobi, czyli manioku i taro (?).
Po kolacji zaczął się „show”, podczas którego miejscowa młodzież owinięta w maty i wszelką inną roślinność udawała profesjonalnych tancerzy, co jakiś czas połyskując nam złotem swego uśmiechu. Musicie bowiem wiedzieć, że pod względem uzębienia moda na Tonga zatrzymała się w latach pięćdziesiątych i hitem hitów są złote zęby, szczególnie ulubione przez młode dziewczyny, aczkolwiek ich co modniejsi męscy rówieśnicy również od nich nie stronią. W końcu nic tak nie przyciąga spojrzenia jak złota jedynka, albo i dwie…

aga + brent
aga + brent - 2009-06-30 09:08
a nie mowilam;-) dobrze, ze nie zostajecie na Tonga przez 2 tygodnie...czyli rozumiem, ze mieszkacie u Tony'ego;-) Aha koniecznie na Pongamoitu Island trzeba sie wybrac....i prosze zobaczyc czy moj wypis jeszcze jest na sciane;-)
U nas wciaz 'buba", snieg nam przybylo...a Brent do pracy na rowerku pogania ( 22km w dwie strony) oczywiscie w krotkich spodenkach.
Brent prosil o przekazanie....ze w krotce bedzie " second attempt" do Hevlock!
pozdrawiamy

tonik
tonik - 2009-07-01 11:52
Stonehenge Tonga - utwierdza mnie w przekonaniu o ironicznym stosunku do życia Tongijczyków :D. Oni są sprytniejsi, niż Wam sie wydaje :):):)!

Pozdrawiam ;)

t:)

tonik
tonik - 2009-07-01 11:53
PS Na Google Earth zdjecia Tonga są do d... bo były chmury i 1/3 wyspy jest nimi pokryta :P - czyżby kolejna ściema mieszkańców ;).

asiaileszek
asiaileszek - 2009-07-02 23:59
Właściwie za komentarz wystarczyłoby rzec: „bez komentarza”
Dobrze, że byle co nie jest Was w stanie wyprowadzić z równowagi i dzielnie improwizujecie mając do dyspozycji tak skromny repertuar atrakcji turystycznych, o ile tak można powiedzieć?
Nawet złote zęby mogą stac się przyczynkiem do szerszej refleksji na temat czasów minionych, stanu ducha, obyczajów i świadomości tubylców..:-)
Pozostaje mieć nadzieję, że kolejna wyspa wynagrodzi Wam z nawiązką poświęcenie i determinację z jaką chcieliście poznać ( poznaliście?) ten dziwny kraj…
Do miłego!

minirtw