Geoblog.pl    minirtw    Podróże    mini RTW    Chwała Francuzom!

Chwała Francuzom!

Wietnam
Wietnam, Vinh Moc
Przejechano 19107 km

Nie spodziewałam się, że kiedykolwiek złożę deklarację jak w temacie dzisiejszego posta, w szczególności w kontekście kolonializmu, ale chwała Francuzom, że przez 60 lat swojej obecności na tych teraenach nauczyli tych „ryżojadów” piec chleb. Gdy po miesiącu ryżu i okropnego chleba tostowego zobaczyliśmy w piekarni wypieczone bochenki przyprószone mąką, ku ogromnemu zdziwieniu miejscowych wpadliśmy w euforię i spożyliśmy najlepszy od dwóch miesięcy posiłek: chleb i 7 up.
Wizowe ograniczenie czasowe wprowadziło niestety pewien rodzaj nerwowości w nasze zaznajamianie się z Wietnamem. Niestety robimy to po „łebkach”, podążając jak najszybciej ku północy, ale z nadzieją, że jeszcze kiedyś tu wrócimy i będziemy mogli dokładniej poznać ten kraj.
Dlatego też Hue, bardzo sympatycznie wyglądająca trzystutysięczna miejscowość została przez nas potraktowana po macoszemu jako punkt przerzutowy. Mieliśmy do wyboru: kolejne miasto lub słynne tunele dzięki którym Viet Minh pokonał Imperium Zła, czyli USA.
Tylko jak tam dotrzeć? Jest południe, następny autobus mamy o 18, a do tuneli jest 150 km w jedną stronę, czyli jak na wietnamskie warunki niewyobrażalnie dużo. Na szczęście pomocna okazała się pani z biura, w którym kupiliśmy bilet autobusowy i załatwiła nam podwózkę, czyli samochód z kierowcą. Impreza nie tania niestety, ale chyba jedyny możliwy sposób na dotarcie tam na czas. Nasz kierowca nie znał ani jednego słowa po angielsku i był z typu „żeby ten samochód kupić żona i dzieci musiały sprzedać po jednej nerce i jest to mój największy skarb”, więc szeroką pustą drogą jechał 60 km/h trąbiąc na wszystko co się rusza bądź też nie :) Gdy dwukrotnie w sposób migowo-łopatologiczny zwróciliśmy mu uwagę, że tunele są czynne tylko do 16 i chcielibyśmy być tam w miarę wcześnie, przyspieszył. Do 80 km/h. I ani kilometra szybciej!
Powojennych podziemnych tuneli w Wietnamie są dwa rodzaje: takie, które służyły jedynie do przemieszczania się oddziałów partyzanckich lub takie, które oprócz powyższej funkcji służyły również za schron, a nawet za miejsce do mieszkania dla miejscowej ludności. Tych pierwszych jest oczywiście zdecydowanie więcej, ale te drugie są większe i ciekawsze. I do tej drugiej kategorii zaliczają się tunele w Vinh Moc- przez ponad 6 lat zamieszkiwały je 64 rodziny, czyli ponad 300 osób. Była tu szkoła, kuchnia, sala spotkań, a nawet porodówka, w której na świat przyszło 17-cioro dzieci. Oprócz tego była to główna baza przerzutowa północ-południe. To tu właśnie komunistyczne bojówki odpoczywały przez 1-2 dni przed marszem na południe. Tego wszystkiego nie dowiedzieliśmy się od przydzielonego nam przewodnika, który znał 5 kluczowych słów po angielsku, tylko od przewodnika oprowadzającego następną grupę. I to właśnie on opowiedział nam historię dnia. Wiecie dlaczego Ho Chi Minh zmarł w 1969 roku? Nie dlatego, że miał już 79 lat i był mocno schorowany, tylko dlatego, że on bardzo kochał swój naród i jak zobaczył, jak źli Amerykanie mordują wietnamskich starców, kobiety i dzieci, to się tym tak strasznie zmartwił, że zmarł. Nie, że chciałabym za wszelką cenę bronić Amerykanów, ale tak jednostronne pokazywanie historii: Wietnamczycy dobrzy/Amerykanie źli, powoduje automatyczny opór.
W podziemnych korytarzach, których są trzy kondygnacje, najniższa 25 metrów pod ziemią, co ciekawe było bardzo dużo powietrza. Przestrzeni natomiast zdecydowanie mniej- jako że budowane dla Azjatów, w najwyższych miejscach ich wysokość dochodziła do 1,80 m. Po bokach natomiast małe norki, które służyły jako pomieszczenia mieszkalne, teraz wypełnione kiczowatymi postaciami ludzi, którzy w tych ciemnościach mogą przyprawić o zawał serca.

Ania
Ania - 2009-03-23 21:28
Hmm zadziwia mnie tu oburzenie co do wzorowej prędkości waszego szofera, po tym jak Daniel wyzywał Marcina od piratów drogowych;) a mówią że to kobieta zmienną jest;D a swoją drogą niesamowite jak tamci ludzie mogli tyle czasu żyć w tych jaskiniach, zduszeni i w ciemnościach... Pozdrowienia:)

asiaileszek
asiaileszek - 2009-03-23 23:47
Już widzę Wasze oczy gdy zobaczyliście ten bochen chleba:-)
Na co dzień nie przywiązujemy do tego wagi, szacunek przychodzi gdy go brakuje…
Rzeczywiście, ten Wietnam w końcowej fazie robi się nerwowy, miejmy nadzieję, że skończy się to optymistycznie. Nie dziwię się waszej determinacji aby dotrzeć do tych schronów. To co opisujecie i pokazujecie na zdjęciach brzmi niesamowicie. Nasunęło mi się porównanie z metrem w Moskwie, też strasznie głębokie i też pełniło rolę schronu…W sumie przed tymi samymi bombami..
Co do opinii Martynki o sposobie pokazywania historii, to uważam, że jednak Amerykanie byli agresorami i trudno sie Wietnamcom dziwić...
Ok, cel US był może i szczytny, czyli ochrona Indochin przed zalewem komunizmu, ale fakt pozostaje faktem…
Wietnam i komuniści wojnę niby wygrali, tym się szczycą i stąd kult Ho Chi Minha, z drugiej strony mają świadomość (ale milczą), że stracili szansę na rozwój i dobrobyt – i to pięknie zauważyliście w kolejnych opisach wietnamskiej rzeczywistości.
Fajna lekcja historii i mozliwość refleksji, która bez Waszej ciekawości świata i ludzi pewnie nigdy by się nie przydarzyła:-)
Dzięki!

wojtektychy
wojtektychy - 2009-03-24 09:22
my tez z pasja czytamy i coraz bardziej tupiemy nozkami bo nasz wyjazd dopiero z 6 tygodni ,pozdrawiamy

tonik
tonik - 2009-03-24 09:46
Uwielbiam Stanleya Kubricka, przedewszstkim za "Lśnienie", ale także za "Pełny magazynek" ("Full Metal Jacket"). Fantastyczny film z 1987 o wojnie w Wietnamie, jej okrucieństwie, absurdach i wyborach jakie stawiała przed wciśniętymi w tryby machiny US ARMY młodziutkimi żołnierzami. Odkąd widziałem ten film wojna w Wietnamie zawsze przewija mi się w jednej scenie, gdzie ekipa wojskowej kroniki filmowej idzie pochylona wśród odpoczywających żołnieży na totalnym pobojowisku, a w tle gra piosenka The Trashmen "Surfin' Bird". Polecam... ;)

Scena o której piszę - http://www.youtube.com/watch?v=OLUzeNyrY1w&feature=related niestey jakośc jest bardzo słaba.

Pozdrawiam

t:)

tonik
tonik - 2009-03-24 09:50
PS Zdjęcie motocykla - genialne!!! Daniel, kiedy wrócisz wyślij je do Auto Świata, mają tam specjalną rubryke na takie foty z podróży - jestem pewien, że wygrasz jakąś nagrodę!!!

minirtw
minirtw - 2009-03-26 03:57
No cóż jeżeli chodzi o wojnę amerykańsko-wietnamską to jest to tutaj jeszcze ciągle bardzo aktualny temat.
Zapomniałam wspomnieć, że okolice Vinh Moc zostały w trakcie działań wojennych zrównane z ziemią. Natomiast tunele pozostały nienaruszone, gdyż oprócz wielu, wielu innych bomb spadła na nie tylko jedna, która mogłaby je zniszczyć- bomba świdrująca, ale ta okazała się niewypałem i Wietnamczycy wykorzystali wykopany przez nią tunel jako szyb powietrzny.
Zgadzamy się, że to Amerykanie byli agresorami, ale cel, jak wspomniał tata Daniela, mieli szczytny i przez całkowite negowanie sensu tej wojny okazuje się, że tysiące młodych Amerykanów zginęło na próżno. Obiektywnie rzecz biorąc równie bezsensowne było Powstanie Warszawskie, a jednak odbieranie sensu złożonej tam ofierze tysięcy istnień nie przychodzi nam dzisiaj nawet przez myśl. A Amerykanom- tak. Stojąc w kolejce za amerykańską wycieczką byliśmy świadkami rozmowy wietnamskiego przewodnika z kilkoma starszymi amerykańskimi paniami. kiedy przewodnik powiedział z dumą, że Viet-Cong zestrzelił 23 amerykańskie bombowce B-52, te z nieukrywanym zachwytem odrzekły: cóż za odwaga, wspaniale! Bez komentarza.

minirtw
Daniel Drążkiewicz i Martyna Kołodziejska