Geoblog.pl    minirtw    Podróże    mini RTW    MiniRTW- wydanie świąteczne

MiniRTW- wydanie świąteczne

Makau
Makau, Macao

Na początku dzisiejszej relacji chcielibyśmy złożyć Wam, drodzy Czytelnicy, życzenia zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy. Obchodźcie je w tym roku tym bardziej świątecznie niż zazwyczaj, gdyż musicie je obchodzić również za nas :)

Jak wyglądają święta Wielkanocne w Azji? Odpowiedź będzie krótka: nie wyglądają. Prawda jest taka, że stary Grinch dał sobie spokój z Bożym Narodzeniem, przyjechał do Azji i ukradł Wielkanoc. W Chinach przez ostatnie trzy tygodnie nie zobaczyliśmy chociażby jednego symbolu nadchodzących świąt: ani jednej pisanki, ani jednego zajączka tudzież baranka- nic. W Makao natomiast zobaczyliśmy jedną, jedyną pisankę- przed kasynem, promującą nową grę: „EGGstravaganza”. A tak nawet w kościołach ograniczono się do wywieszenia kartki A4 z rozkładem mszy w trakcie Wielkiego Tygodnia.
Zaopatrzeni w tę wiedzę, po świątecznym jajeczku (patrz zdjęcia :D), postanowiliśmy udać się na mszę do katedry. Msza była raczej klasyczna: po portugalsku, celebrowana przez hinduskiego księdza, któremu asystowały zastępy chińskich i portugalskich ministrantek, a każde kolejno wypowiadane słowo kończyło się na „s” tudzież „sz”. Potęga mszy w kościele katolickim polega jednak na tym, że bez względu na to ile wpakuje się tam „s” i „sz” zawsze wiadomo w którym momencie się aktualnie znajdujemy. I tylko tu odczuliśmy dziś świąteczną atmosferę- ludzie przyszli elegancko ubrani i po mszy składali sobie życzenia. Uliczkę dalej, natomiast, toczyło się normalne życie: muzea, sklepy, fryzjerzy - wszystko pracowało jak w dzień powszedni. Tak więc jeżeli kogoś męczy coroczny świąteczny obrządek - zapraszamy do Azji- tu się przekona o ile bardziej męczący jest jego brak.

asiaileszek
asiaileszek - 2009-04-12 21:47
No to wreszcie jesteśmy na bieżąco!
Przede wszystkim w imieniu LAO dziękujemy za życzenia a i Wam wszelakiej radości i pozytywnej energii na te Świąteczne Dni życzymy:-)
Jesteście wśród nas przy świątecznych stołach!

Święta Wielkanocne – byliśmy ciekawi jak wyglądają, i już wiemy, nie wyglądają:-(
Tyle, że nie zgodzę się że brak symboli świątecznych. Przynajmniej na Waszych zdjęciach z Makao widać i zajączka, i kurczaczki ( co prawda na rożnie, ale zawsze) i chyba jajeczko w McD, a na jaju przy Grand Lisboa nawet barwy narodowe:-)
Cieszy nas fakt, że tak godnie uczciliście ten Dzień swoją obecnością na mszy w katedrze. Miło, ze pamiętacie o swoich korzeniach i tradycji. Sam ceremoniał tez zapewne był sporym przeżyciem, z dala od kraju, od bliskich…
Pamietam swoją Wigilię w Leningradzie. Było to dawno. Jeździły wtedy tzw „pociągi przyjaźni”…Nie było internetu, nie był łączności takiej jak dziś. Gdy w kościele ( jesteśmy z Zwiążku Radzieckim) na pasterce zabrzmiała nagle kolęda, śpiewana po polsku, ja i cała wycieczka, mieliśmy łzy w oczach ze wzruszenia…

Jakby na to nie patrzył, jest jakaś siła w tych naszych Świętach, tradycji, przeżywaniu i jednoczeniu się, szkoda tylko, że tak rzadko, tak „od święta”
Może by tak na co dzień?

miniek
miniek - 2009-04-18 23:49
A ja (tak zmieniając temat) daję wam pomysł na "misję poboczną" w Waszej 'mini' podróży dookoła świata... właściwie jest to pomysł skierowany do Daniela bo nie wiem czy Martyna byłaby w stanie ;P a chodzi mi o to:

minirtw
Daniel Drążkiewicz i Martyna Kołodziejska